ISTANBUL cultural and sportive capital of EUROPA


آلبوم عکس و معرفی مکانهای جالب استانبول 3 ادامه تصاویر آلبوم 1و2


مسجد سلیمانیه (1551-1558) با معماری معمار مشهور ترک معمار سینان آقا به سبک معماری ترکی روی تپه 3 استانبول هفت تپه (استانبول قدیمی یا فاتح امروزی ) که بهترین نقطه از نظر دید نیز است.

مسجد سلیمانیه

استانبول


تورک قهوه سی و یانیندا باقلاوا!

استانبول به معنای واقعی شهر لذتهاست هم با لذتهایی که با نام خود مشهور است هم با لذایذ ترکیه که در سال قبل نقشه لذایذ و غذاهای ترکیه تهیه شد که بیش از 1600 غذا و نوشیدنی وجود داشت!.. قهوه ترک که مشهور است. البته ترکیه به عنوان بزرگترین تولید کننده چای اروپا و چهارمین در دنیا دارای چای مشهوری

هم است!

بهترین برج انتخاب شده برای برج تپه چاملیجای بزرگ با ارتفاع 360 متر روی تپه 285 متری از بین 28 پروژه . طی اوایل 2012 انتظار می رود یکی اط 3 پروژه برتر معین و شروع شود.

تصویری از یکی از چندین راه اصلی منتهی به استانبول قدیمی و سمت تاریخی

چئتو استانبول - استانبول دارای بارها ، کلوبها و مراکز فرهنگی متعددی است که در روزهای آینده بحث خواهد شد اما تصویر بالایی مربوط به مرکز چئتو استانبول است که در سال 2007 به عنوان مرکزی که در آن علاوه بر  دی.جی ها ، هنرمندان (ساناتچی) داخلی و خارجی در جاز،فونک؛ایندیه و...هنر خود را نمایش می گذارند و در تکسیم استانبول است . بنا قبلا بنای معروف ماریو کانتونی بود.


یک تصویر فوق العاده زیبا از موزه کاریه

منظره توریست در خیابانهای اسطنبول

آکواریوم استانبول

یک تصویر زیبا از موزه آرکئولوژی استانبول که دارای بیش از 1.200.000 شی بوده و سومین موزه غنی دنیاست

کوزه مرمری دوره هلینیستیک اثری از شهر تاریخی برگامای ازمیر توسط امپراطور مراد سوم به استانبول آمده

تیم گونش سیگورتا تورک تلکم قهرمان اروپا در سال 2011 و نایب قهرمان جهان بعد از تیم آذربایجان ریل باکو که متعلق به شرکت راه آهن این کشور است . یعنی هم در اروپا هم در دنیا دو تیم از کشورهای ترک به فینال رسیدند . در سال 2010 نیز تیم والیبال زنان فنرباغچه قهرمان دنیا شد. اما در ترکیه تیم والیبال اجزانه باشی استانبول پرافتخارترین تیم والیبال زنان (قادینلار(بایانلار) والیبال تاکیمی).

سورهای استانبول که سرتاسر شبه جزیره تاریخی (تاریخی یاریم آدا) را دربرگرفته است دیوارهای جلویی 7.5 متر و دیوارهای اصلی 13 متر ارتفاع داشته ، از 96 برج 25 متری در خلیج و 103 برج حفاظتی در مارمارا  و 101 برج در نواحی دیگر تشکیل می شود و طول آن در خشکی 7312 متر در مرمره 9 کیلومتر و در خلیج 5.5 کیلومتر بوده است یعنی مجموعا 22 کیلومتر طول دارد. سورهای جنوبی و نزدیک دریا ساده است اما سورها و دیوارهای شمال شهر فوق العاده دفاعی و پیچیده است . برای اطلاعات مختصر جالب دیگر کلیک کنید . اگر در مدت یک هفته یا بیش از یک هفته در استانبول هستید توصیه می شود.


آلتون قاپو (ترکی عثمانی) یا آلتین قاپی در ترکی امروزی به معنی دروازه طلایی  در مجموعه قصر دلمه باغچه(دولماباحجه)


موزه آثار ترک - اسلام استانبول

یکی از ده ها موزه مهم در شهر استانبول است. خود بنا یک قصر و یک اثر تاریخی از سال 1524 است که در سال 1983 موزه ترک-اسلام به آنجا انتقال یافت.

این موزه زیبا آثار بسیاری مثل قران و نسخ خطی ، لباسها ،آثاری که با نقره (گوموش) ، سنگهای قیمتی ، شیشه ، سرامیک و ... کار شده است. 

همچنین موزه دارای کلکسیون بزرگترین فرش و کلیم های آنتیک و عتیقه دنیا است که آثار ترکی هستند. موزه دارای یک مغازه سوغات (انداچ) فروشی و کافه نیز است.

استانبول


تصویری از یکی از ده ها کافه رستوران خیلی نزدیک سلطان احمد - کافه و بار و رستوران آلبورا قبلا بنای سناتو در بیزانس بود و امروزه یک رستوران با برخی عذاهای ترک و اروپایی مثل کبابها ، بیفتک ، گووچ و غذاها با محصولات تازه دریایی و نیز غذاهای قصرهای عثمانی ضمنا صبحانه(قهوهآلتی) و نهار(اوءیله یئمگی) هم سرویس میشود.

چشمه آلمان  در میدان سلطان احمد هدیه تمپراتور آلمان به استانبول 


باریش...!

یکی از اتوبانهای شمالی تر استانبول - استانبول کوزئی اتویولو

این هم متروی مسیر فرودگاه سبیحا (سبیحا هاوالیمانی) به کادی کوی (قارا کوی در سال 1940) به طول نزدیک 25 کیلومتر در بخش آسیا یا آنادولوی استانبول که تست ها اتمام یافته و اوایل 2012 مسیر فعال است. دلیل تاخیر در فکر ساخت مترو در این سمت کافی بودن سیستم ارزان مسیرهای دریایی بوده است اما با افزایش جمعیت ضرورت شد. در تصویر پایین محل آخرین استاسیون این سمت خواهد بود

استانبول سمت فنرباغچه - یکی از 4 مارینای استانبول

یک بیمارستان انکولوژی از گروه بیمارستانهای مدیکال پارک (مدیکال هاستانه لری) در آتاشهر نزدیک کوءزیاتاغی در سما آسیا یا آنادولو

هنر قدیم و هنر جدید! استانبول

 مسجد کوچک میهریماه ( 1565 ) توسط معمار سینان به اسم یکی از دخترهای سلطان سلیمان در روی تپه ششم و نزدیک سورهای ادیرنه قاپی استانبول نزدیک سولو کوله و در ارتفاعی ترین نقطه استانبول قدیم در ادیرنه قاپی است. اگر دقت کرده باشید در زمانهای قدیم درهای ورودی (قاپی) در اسم محل تاثیر زیادی داشته مثلا ادیرنه قاپی، قوم قاپی ، یا عالی قاپو و...(توضیحی در مورد اسم های غیرترکی در استانبول)


 

+     توسط M.E  |