ISTANBUL cultural and sportive capital of EUROPA

استادان باقلوا پزی استانبول و قاضی آنتپ برای روزنامه نگاران و آشپزی نویسان آلمان،انگلستان، بلغارستان و رومانی با خمیر باقلوا نمایش عروسکی اجرا کردند.!!؟

البقلاوة, Baklavo, baklava, baqlā,waփախլավա,pahlava,Баклава,Μπακλαβάς,Bakllava

 

باقلوای استانبول با پسته قاضی آنتپ

این روزنامه نگاران که در فستیوال گاسترونومی استانبول شرکت کرده بودند پس از هماهنگی با وزیر توریزم توانستند اجازه حضور در شرکت باقلواسازان و صادرکنندگان باقلوای قاراکوی گوللو اغلو  استانبول را بیابند.

نادر گوللو یکی از چندین نابغه های باقلواسازی است  استانبول و قاضی آنتپ 70 درصد باقلوای صادراتی جهان و اروپا را تولید میکنند.

خمیر باقلوا و نمایش عروسکی

این اساتید باقلواسازی از پشت خمیر نازک باقلوا برای مزه سنجها و نویسندگان آشپزی نمایش قاراگوءز-هاجوات را اجرا کردند. سپس به آموزش تکمیلی اساتید باقلواپزی اروپا پرداختند.البقلاوة, Baklavo, baklava, baqlā,waḧփախլավա,pahlava,Баклава,Μπακλαβάς,Bakllava
 

فیستیکلی آنتپ باقلاواسی-فیستیکلی دوروم

 نازکی اینارو نگاه کنید-در بازیهای یونیورسیاد زمستانی ارضروم  ده ها تن باقلوا مصرف شد حتی ژاپنیهای ماهی و گیاه خوار کارشون باقلوا خوری شده بود- بعد از باقلوا  اسکندرکبابی و آدانا کبابی پرمصرف ترین بود 

 
 البقلاوة, Baklavo, baklava, baqlā,waḧփախլավա,pahlava,Баклава,Μπακλαβάς,Bakllava


باقلوای گردویی سادهتو ایران بخصوص تهران به اسم باقلوای استانبولی بعضا باقلوای خودشون رو میفروشن در حالی که با باقلوایاستانبولی از زمین تا آسمان از نظر لذت فرق داره اما به ایران و کشورهای عربی هم صادر میشهباقلوای توت فرنگی و میوه ای

نادر گوللو رییس شرگت صادرکنندگان باقلوای گوللواغلو گفت باقلوا یک لذت دنیای ترک است و بهترین باقلوای جهان به دست استادان قاضی آنتپ و استانبول ودر طعم های گردویی(جئویزلی) ، پسته ای(فیستیک لی) فیندقی (فندیک لی) و توت فرنگی طلایی (آلتین چیلک باقلوا) ،میوه ای و...درست میشود.و پخت آن تلاش،احترام، اعتنا و دقت میخواهد .

یونان پیش اروپا رذیل شد
 

قابل ذکر است اخیرا ترکیه از یونان به خاطر اینکه در یک روزنامه رسمی باقلوا را یونانی دانسته بود شکایت کرد اما در اتحادیه اروپا قانون بر مارک بود یعنی هر کشوری میتواند باقلوا را مال خود بداند هر چند تمام منابع نشان میدهد باقلوا در ترکستان و تبریز ایران و مهمترین و لذیذترین آن در قاضی آنتپ و استانبول پخته میشود

اما کار به جایی رسید که دو بسته  باقلوا را پیش چند تن از معروفترین آشپزان و باقلواپزان اروپا بردند تا طعم هر بسته را جداگانه بکشند و نتیجه باورکردنی نبود آشپز هنگام خوردن باقلوا از یکی از بسته ها تحف کرد و با احترام به سطل آشغال انداخت و آن بسته مال مارک یونان بود و رذالت و درس خوبی برای یونانیها شد.

در مورد باقلوای استانبولی2008-2011

یکی از معروفترین شیرینی پزان دنیا آقای رودالف وان وین در شبکه نت5 هلند در برنامه" داچ کولینیری شو"  که به معرفی شیرینی جات از تمام کشورها میپردازد با خوردن باقلوای استانبولی گفت :

بهترین باقلوایی هست  که تا حال  خورده ام مانند این است که یک پرنسیس را بوسیده باشم. و هفته بعد به استانبول آمد تا نادر گوللو اغلو را زیارت کند و باقلوای استانبولی را به هلندیها بیشتر بشناساند و گفت حیران باقلوای استانبولی شدم و من به راحتی حیران نمیشوم.

.

استاد نادر گوللو و خانم پوروبی باب بار

همچنین یکی از معروفترین نویسندگان و منتقدین آشپزی هند و جهان خانم "پوروبی باب بار " مسافر گوللو اغلو شد و بزرگترین موسسه تولید باقلوای جهان در کاییتخانه را زیارت کرد و پس از دیدن مراحل تولید باقلوا و لقوم استانبولی و چشیدن آن گفت بدون اغراق باقلواهایی که قبلا در سایر کشورها خورده ام در مقابل باقلوای استانبولی امتیازشان به منفی افتاد.

باقلوای استانبولی در روزنامه های نیویورک تایمز ،بی.بی.سی و مجلات ژاپن
 با پخت نادر گوللو
پربیننده ترین شبکه تجاری آلمان 'تلویزیون پروسیبن و برنامه گالیلئو:"باقلوای استانبول از هر چیزی مهمتر است"

پرتیتراژترین و معروفترین مجله آشپزی استرالیا "فود کمپانیین"
ادیتور مئل ناتهان نوشت زیارت استانبول و کارخانه تولید باقلوای مشهور استانبولی و دیدن استادان باقلواسازی مرا متاثر و شگفت زده کرد. این مجله باقلوای استانبولی را به عنوان بهترین باقلوای جهان انتخاب و لوحی به گوللواغلو داد


نویسنده مجله معروف شوت مای فود هلند :
پس از زیارت استانبول و دیدن تولید باقلوا در استانبول گفت:
باقلوای استانبولی یعنی هنر ظریف و لذت سحرانگیز

یک باقلوای خوب را چکونه تشخیص دهیم؟

گوزل باقلاوانی نجور تانیاق؟

1-حس دیدن:

یک باقلوای خوب رنگش به زردی طلایی میزند به قول استانبولیها طلای 24 عیار و همچنین باید زنده و اشتها آور دیده شود. در تپسی و سینی هنگام برداشتن نباید شربت زیادی باشد اگر بود این نشانگر استفاده از شربت زیاد برای زیاد شدن وزن بوده است. یک باقلوای خوب نباید از نظر شربت و وزن سنگین باشد.

1-گوءرمه دویوسو و سئزی:

گوزل پیشمیش باقلوا رنگی قیزیل ساریا چالار استانبوللولارین دئییمینه کوءره 24 عیار آلتین الور  و باقلوانی گوءتورئنده تئپسیده شربت قالماز یوخ اگر قالیب آغیر الماسی ایچین چوخ شربت فاتیبلار حال بو کی گوزل باقلوانین شربتی اوءلچولو المالی و شیرینلیقده و شربتده آغیر المامالی.

2-حس شنیدن :

 هنگان چنگال زدن باقلوا باید صدای خیشیلتی بیاید که نشانگر ظریف و نازک بودن خمیر هنگام پخت است و حوب پخته شدن آنست. هر چه قدر خمیر خوب و نازک باز شود باقلوا به همان اندازه خوب پخته میشود.

2-ائشیتمه دویوسو

باقلوایا چنگال ووراندا گره بیر خیشیلتی سسی گئله کی گوءرسئدیر خمیر اوفکالی یانی گوزل آچیلمیش دیر و آیریجا گوزل پیشیب دیر.

3- حس بوییدن :

یک باقلوای خوب هنگام نزدیک کردن به بینی بوی معطر و ساده دارد و بوی گردو با فندق و... میدهد و باید مواد خام باقلوا بهترین باشد.

3- اییلئمه سئزیسی :

باقلاوانی آغیزا یاخینلاشتیراندا گوزل ،ساده و میس گیبی قوخویا صاحب المالی و تورونا گوءره جئویز یا فئندیق یا فئستیف فوخمالی و بونون ایچین پیشیرمفدن علاوه یاخچی خام مواد دا شرط دیر.

4-حس چشیدن و تماس: مهمترین

باقلوای خوب در دهان پخش می شود و مزه بی نظیر و لذیذ لذیذ دارد  و به معده ترس نمی آید.

4- دادماق دویوسو :

بیر استانبول باقلاواسی آغیزدا داغیلیر و لذیذ و حاریکا دادی الور و معده یه دکونماز.باقلوای پسته ای خشک سارمای پسته ای هم میگن


باقلوای فندقی- فیندیق باقلواسی


fıstıklı dürüm

+     توسط M.E  |